Dags för inflyttning i Polstjärnan!
2012-01-19 10:42Från och med i dag den 19 januari börjar inflyttningen i ett av de fyra nya punkthusen vid Forsvägen. Husen har utvecklats av Aranäs AB och ritats av arkitektbyrån Semrén & Månsson.
– 16 helt nya bostadsrätter får i dag nya ägare och förväntningarna är givetvis stora. Inflyttningen sker enligt tidplan och det är en stor dag i dag när de nya ägarna tar emot nyckeln till sitt nya hem, säger Jonas Håkansson, VD på Aranäs AB.
Projektet polstjärnan består av fyra punkthus med totalt 72 bostadsrätter. De unika svarta tegelhusen växer upp ur naturen på en höjd vid Forsvägen och utmärker sig bl. a genom sina spektakulära balkonger. Inflyttningen sker successivt hus för hus, allt eftersom de färdigställs. Det fjärde och sista huset har inflyttning i juni 2012.

För mer information:
Jonas Håkansson telefon 0300 – 512 00
